8G přijímačky.cz

Procvičování na přijímačky na střední školu, procvičování němčiny
Pro přípravu na příjímací zkoušky na osmileté gymnázium máme celkem 236 textů nebo úloh z češtiny a 116 z matematiky.


Koupit přístup do placené části
1500 Kč do 30. dubna 2024


Vyzkoušet zdarma
cvičení čeština
   Vyzkoušet zdarma
cvičení matematika

Čeština 5. Práce s textem

V placené verzi pro vás máme 20 těchto cvičení. Pro přípravu na příjímací zkoušky na osmileté gymnázium máme celkem 236 textů nebo úloh z češtiny a 116 z matematiky.

Získat přístup k plné verzi přípravy


Podle úvodního textu rozhodni, zda výrok v zadání platí (ano), nebo neplatí (ne).

Za tokajským vínem

1) Tokajské víno - sousloví, které někdy v životě slyšel už asi každý z nás. A to nemusí být žádný vinař, neřkuli sommelier! Cílem našeho putování bylo tentokrát navštívit kraj, kde je tento lahodný nápoj doma, a podívat se blíže pod pokličku jeho výrobě.

2) Zamířili jsme do Tokaje. Toto malé město se nachází na východě Maďarska, zhruba 60 kilometrů východně od jednoho z největších maďarských měst - Miskolce. Jeho lokalizaci činí nezaměnitelnou soutok řek Tisy a Bodrogu (název Tokaj je údajně slovanského původu a je odvozen od staroslovanského slova "Stokaj", což znamená „soutok") na straně jedné a Tokajský kopec na straně druhé.

3) Samotné centrum města není nijak rozlehlé. Tvoří jej vlastně pouze náměstí s kostelem a několik přilehlých uliček. Protože je konec října, období, kdy turistická sezóna je již za zenitem, a navíc je neděle, působí celé město, jako by se již uložilo k zimnímu spánku. U obchůdků marně bereme za kliku - z cedulek na dveřích se na nás culí nápis „Zárva" - „zavřeno". Pouze několik restaurací neúnavně zve k návštěvě a ochutnávce místní speciality - rybí polévky halászle. My však nakonec neodoláme neméně lákavé dobrůtce - obřímu langoši s libovolnou příchutí vyrobenému přímo před našimi zraky.

4) Přestože v Tokaji najdeme spoustu rodinných sklepů, jako místo pro seznámení se s tokajským vínem jsme si vybrali ten nejznámější - Rákocziho sklep, nacházející se přímo na náměstí. Samotný sklep je otevřený od poloviny dubna do poloviny října, je třeba se telefonicky objednat. Pomalu se noříme do podzemí. Průvodkyní světem lahodného moku nám bude sympatická slečna hovořící velice dobře anglicky. Což - alespoň dle mé zkušenosti - zatím v zemi guláše bohužel rozhodně není pravidlem.

podle www.hedvabnastezka.cz, upraveno


1. Výraz "podívat se blíže pod pokličku" v prvním odstavci znamená vejít do kuchyně a seznámit se s přípravou jídla.
Ano Ne

2. Název "Tokaj" je určitě slovanského původu.
Ano Ne

3. Polévka halászle se vaří z ryb.
Ano Ne

4. V Maďarsku mluví anglicky méně lidí, než by návštěvník ze zahraničí očekával.
Ano Ne